Səhnənin Sükutunda Danışan Zəhmət, Mədəniyyətə Həsr Olunmuş Bir Ömür
Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Ədalət Hacıyev uzun illərdir ki, milli mədəniyyətimizin incə və məsuliyyətli sahələrindən birində sədaqətlə çalışan, sənətə münasibəti ilə seçilən, teatrın yalnız səhnə deyil, həm də mənəvi məktəb olduğunu sübut edən nadir ziyalılardandır. Onun adı bu gün Rus Dram Teatrı ilə yanaşı çəkilirsə, bu, təsadüf deyil. Bu ad illərin zəhməti, məsuliyyət hissi və mədəniyyətə göstərilən dərin ehtiramın nəticəsidir.
Ədalət Hacıyev rəhbərlik etdiyi teatrı sadəcə tamaşaların nümayiş olunduğu bir məkana çevirməmiş, onu canlı, düşünən, cəmiyyətlə nəfəs alan bir sənət ocağına yüksəltmişdir. Onun idarəçilik üslubunda tələbkarlıqla yanaşı, yaradıcı insanlara hörmət, sənət adamlarına anlayış və kollektivə ata qayğısı açıq şəkildə hiss olunur. Bu yanaşma teatr mühitində sağlam münasibətlərin formalaşmasına və yaradıcılıq enerjisinin qorunmasına xidmət edir.
Rus Dram Teatrının repertuar siyasətində müşahidə olunan zənginlik və ideya müxtəlifliyi birbaşa direktorun baxış bucağının məhsuludur. Klassik əsərlərlə yanaşı müasir mövzulara toxunan tamaşalar, insanın daxili aləmini, cəmiyyətin ağrılarını və ümidlərini səhnəyə daşıyan quruluşlar məhz onun diqqətli seçiminin nəticəsidir. Bu tamaşalar izləyicini sadəcə əyləndirmir, düşündürür, suallar yaradır və mənəvi axtarışlara sövq edir.
Ədalət Hacıyev üçün teatr yalnız sənət deyil, həm də maarifçilik missiyasıdır. O, səhnənin cəmiyyətə təsir gücünə inanır və bu gücdən düzgün istifadə etməyin tərəfdarıdır. Onun təşəbbüsü ilə teatr gənclərə açılır, yeni nəsil aktyor və rejissorların yetişməsinə imkan yaradılır, istedadlı gənclər üçün yaradıcı mühit formalaşdırılır. Bu, gələcək mədəniyyətimizin təməlini möhkəmləndirən səssiz, lakin dərin bir xidmətdir.
Direktor olaraq Ədalət Hacıyev teatrın maddi texniki bazasının möhkəmləndirilməsinə, səhnə mədəniyyətinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına xüsusi önəm verir. O, ənənə ilə yeniliyi uzlaşdırmağı bacaran rəhbərdir. Tarixi qoruyaraq inkişaf etmək, köklərə sadiq qalaraq gələcəyə baxmaq onun fəaliyyətində əsas xətt kimi özünü göstərir.
Onun fəaliyyəti yalnız səhnə ilə məhdudlaşmır. Ədalət Hacıyev hər zaman sosial məsuliyyət hissi ilə seçilib. Xüsusilə Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərin ailələrinə, sağlamlığını itirmiş qazilərə göstərilən mənəvi və maddi dəstək onun insanlıq mövqeyinin bariz nümunəsidir. Bu dəstək nümayiş xarakteri daşımır, səmimi və davamlıdır, diqqətdən kənarda qalan insanların yanında olmaq prinsipinə söykənir.
Şəhid ailələri və qazilər üçün təşkil olunan tədbirlər, teatr səhnəsində onlara həsr edilən anım gecələri, xüsusi dəvətlər və diqqət dolu yanaşma Ədalət Hacıyevin vətəndaş mövqeyinin ifadəsidir. O, yaxşı anlayır ki, mədəniyyət yalnız estetik zövq deyil, həm də milli yaddaşın qorunmasıdır. Bu yaddaş isə şəhidlərin adı ilə, qazilərin taleyi ilə birbaşa bağlıdır.
Ədalət Hacıyev vətənpərvərliyi şüarlarla deyil, əməli fəaliyyəti ilə sübut edən insanlardandır. Onun üçün dövlətçilik anlayışı dərin mənaya malikdir. O, Azərbaycanın müstəqilliyini, mədəni suverenliyini və milli maraqlarını hər zaman uca tutan mövqedə dayanır. Teatrın fəaliyyəti də bu baxışdan kənarda qalmır, milli ruhu və dövlətçilik düşüncəsini incə sənət dili ilə tamaşaçıya çatdırır.
Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən mədəniyyət siyasətinə Ədalət Hacıyev daim hörmət və sədaqətlə yanaşır. Dövlət başçısının mədəniyyətə göstərdiyi diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirir, bu etimadı öz fəaliyyəti ilə doğrultmağa çalışır. Onun üçün bu sədaqət sadəcə mövqe deyil, dövlətə və liderə inamın ifadəsidir.
Ədalət Hacıyev rəhbər olduğu kollektivdə dövlətə bağlılıq, intizam və məsuliyyət hissinin formalaşmasına xüsusi önəm verir. O, inanır ki, mədəniyyət işçisi yalnız sənət adamı deyil, həm də cəmiyyət qarşısında məsuliyyət daşıyan ziyalıdır. Bu düşüncə teatrın daxili mühitində də açıq şəkildə hiss olunur və hər kəs öz işinə bu baxışla yanaşır.
Onun şəxsiyyətində sadəlik və ciddilik ahəngdar şəkildə birləşir. O, vəzifəsinin arxasında gizlənən rəhbərlərdən deyil, kollektivin içində olan, problemləri yerində dinləyən, həll yollarını birlikdə axtaran bir insandır. Bu xüsusiyyət onu təkcə direktor kimi deyil, həm də hörmət edilən insan kimi tanıdır.
Ədalət Hacıyevin adı mədəniyyət cameəsində etibarla çəkilir. Çünki o, verilən tapşırığı məsuliyyətlə yerinə yetirən, etimadı doğruldan, sənətə xəyanət etməyən rəhbərdir. Onun fəaliyyəti sübut edir ki, mədəniyyət sahəsində uğur yalnız istedadla deyil, zəhmət, sədaqət və düzgün mövqe ilə qazanılır.
Bu gün Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrı ölkənin mədəni həyatında mühüm yer tutursa, bu uğurda Ədalət Hacıyevin payı danılmazdır. Onun rəhbərliyi ilə teatr öz ənənələrini qoruyaraq yeni nəfəs qazanmış, tamaşaçı ilə daha yaxın bağ qurmuşdur. Bu bağ səmimiyyətə, sənətə və vətənə sevgiyə əsaslanır.
Ədalət Hacıyev öz fəaliyyəti ilə sübut edir ki, mədəniyyətə xidmət əslində dövlətə, xalqa və gələcəyə xidmətdir. Onun həyat yolu və peşə fəaliyyəti bu anlayışın canlı nümunəsidir. Bu yol səssiz zəhmətin, dərin məsuliyyətin və sarsılmaz dövlətçilik mövqeyinin yoludur.
Belə insanlar mədəniyyət tarixində iz qoyur. Çünki onlar səhnədə görünməsələr də, səhnənin arxasında dayanan əsas dayaqlardır. Ədalət Hacıyev də məhz bu dayaqlardan biridir və onun xidmətləri Azərbaycan mədəniyyətinin yaddaşında uzun illər yaşayacaq.