Milli Teatr Sənətinə Həsr Olunmuş Bir Ömür
Azərbaycan mədəniyyətinin zəngin palitrasında özünəməxsus yeri olan Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrı bu gün böyük bir tarix, dərin bir ənənə və yüksək bir sənət missiyası ilə yaşayır. Bu möhtəşəm mədəniyyət ocağının inkişafında, nüfuzunun qorunmasında və gələcək nəsillərə ötürülməsində xüsusi xidmətləri olan şəxslərdən biri də teatrın direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Ədalət Hacıyevdir. Onun fəaliyyəti təkcə idarəçilik deyil, eyni zamanda milli mədəniyyətə, dövlətçiliyə və sənətə sədaqətin parlaq nümunəsidir.
Akademik Rus Dram Teatrının yaranma tarixi Azərbaycan mədəniyyət tarixində xüsusi mərhələdir. Bakıda rus teatr sənətinin təməli ötən əsrin əvvəllərində qoyulmuş, ilk gündən maarifçilik, tənqid və bədii düşüncənin inkişafına xidmət etmişdir. Müxtəlif mərhələlərdən keçərək formalaşan bu teatr zamanla peşəkarlığın, klassik dramaturgiyanın və səhnə mədəniyyətinin simvoluna çevrilmişdir. Bu gün həmin irsin qorunması və yaşadılması Ədalət Hacıyevin rəhbərliyi altında uğurla davam etdirilir.
Teatrın yubiley yaşı yalnız bir təqvim hadisəsi deyil, bütöv bir sənət yolunun, minlərlə tamaşaçının yaddaşında iz buraxan səhnə anlarının, aktyor talelərinin və mədəni xidmətlərin ümumiləşmiş təcəssümüdür. Bu əlamətdar yubiley çərçivəsində dünya dramaturgiyasının zirvəsi hesab olunan Uilyam Şekspirin “Hamlet” əsərinin nümayiş etdirilməsi isə teatrın sənətə olan yüksək zövqünün və klassikaya sədaqətinin bariz göstəricisidir.
Ədalət Hacıyev uzun illərdir ki, bu teatrın idarəçiliyində müasir yanaşmanı, milli maraqları və beynəlxalq mədəni dəyərləri ahəngdar şəkildə birləşdirir. Onun rəhbərliyi ilə teatr yalnız tamaşalar təqdim edən bir səhnə deyil, eyni zamanda mədəni dialoq, estetik tərbiyə və intellektual inkişaf məkanı kimi fəaliyyət göstərir. Hər bir tamaşa, hər bir layihə dərin düşünülmüş, peşəkar yanaşmanın nəticəsi kimi təqdim olunur.
Direktor kimi Ədalət Hacıyev kollektivə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşır. Aktyorların, rejissorların, texniki heyətin yaradıcılıq imkanlarının açılması, onların sosial rifahının qorunması onun əsas prinsiplərindəndir. Teatrda sağlam mənəvi mühitin formalaşdırılması, qarşılıqlı hörmət və həmrəylik onun idarəçilik fəlsəfəsinin əsasını təşkil edir.
Onun fəaliyyəti yalnız teatr divarları ilə məhdudlaşmır. Ədalət Hacıyev şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və dəstək məsələsində də daim ön sıralarda dayanır. Vətən uğrunda canından keçmiş igidlərin ailələrinə mənəvi dayaq olmaq, qazilərin cəmiyyətə inteqrasiyasına töhfə vermək onun insani və vətəndaş mövqeyinin təzahürüdür. Bu dəstək sadəcə formal deyil, səmimi və davamlı xarakter daşıyır.
Vətənpərvərlik Ədalət Hacıyevin həyat və fəaliyyət yolunun əsas xəttidir. O, milli maraqları, Azərbaycan dövlətinin güclənməsini və mədəniyyətimizin dünyada layiqincə təmsil olunmasını özünə borc bilir. Onun çıxışlarında, təşəbbüslərində və gördüyü işlərdə bu ruh aydın hiss olunur.
Ədalət Hacıyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi dövlətçilik siyasətinə, mədəniyyət strategiyasına və milli inkişaf xəttinə daim sadiqliyi ilə seçilir. Dövlət başçısının mədəniyyət sahəsinə göstərdiyi diqqət və qayğını rəhbər tutaraq, teatrın inkişafını bu strateji xəttə uyğun şəkildə davam etdirir.
Akademik statusun verilməsi teatrın fəaliyyətinə yeni nəfəs, yeni məsuliyyət gətirmişdir. Bu statusun qorunması və doğruldulması isə məhz peşəkar idarəçilik, zəngin repertuar və yüksək səhnə mədəniyyəti tələb edir. Ədalət Hacıyev bu məsuliyyəti böyük ləyaqətlə daşıyır və teatrın adını daim uca tutur.
Teatrın beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, müxtəlif ölkələrin mədəniyyət qurumları ilə əməkdaşlıq, festivallarda iştirak da onun diqqət mərkəzindədir. Bu fəaliyyət Azərbaycan mədəniyyətinin dünyaya tanıdılmasına mühüm töhfə verir və ölkəmizin mədəni nüfuzunu daha da artırır.
Gənc nəslin teatra cəlb olunması, klassik və müasir dramaturgiyanın balanslı şəkildə təqdim edilməsi də onun strateji baxışının tərkib hissəsidir. Tamaşaçı zövqünün formalaşdırılması, sənətə sevginin aşılanması Ədalət Hacıyevin uzunmüddətli məqsədlərindən biridir.
Akademik Rus Dram Teatrı bu gün təkcə keçmişin deyil, həm də gələcəyin teatrıdır. Bu gələcəyin möhkəm təməllər üzərində qurulmasında Ədalət Hacıyevin əməyi danılmazdır. Onun rəhbərliyi ilə teatr daim yenilənir, lakin köklərindən qopmur.
Yubiley münasibətilə təşkil olunan tədbirlər, səhnəyə qoyulan tamaşalar və sənət bayramı ab-havası bir daha sübut edir ki, bu teatr yaşayır, inkişaf edir və cəmiyyətin mənəvi həyatında mühüm rol oynamaqda davam edir. Bu uğurun arxasında isə fədakar rəhbərlik və böyük zəhmət dayanır.
Ədalət Hacıyev mədəniyyət xadimi kimi öz nümunəvi fəaliyyəti ilə gənc rəhbərlər üçün də örnəkdir. Onun prinsipiallığı, məsuliyyəti və insanlara olan hörməti onu kollektiv arasında xüsusi nüfuza sahib edir.
Bu yubiley həm də bir təşəkkür, bir dəyərləndirmə anıdır. Teatrın keçdiyi şərəfli yol, bu yolda əməyi olan hər kəsin zəhməti bu gün böyük ehtiramla xatırlanır və qeyd olunur.
Sonda Sonnoqte.az rəhbərliyi və kollektivi adından Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Ədalət Hacıyevi və bütün teatr kollektivini bu əlamətdar yubiley münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edirik. Teatrınıza yeni yaradıcılıq uğurları, Sizə möhkəm can sağlığı, tükənməz enerji və milli mədəniyyətimizə xidmət yolunda davamlı nailiyyətlər arzulayırıq.