“Baytarlıq sahəsində nümunəvi idarəçilik və peşəkarlıq – Nizami Bayramovun uğur yolu”
3-11-2025, 09:16 48 dəfə baxılıb
Aqrar Xidmətlər Agentliyinin Beyləqan Rayon Baytarlıq İdarəsinin rəisi Nizami Bayramov uzun illərin təcrübəsinə, peşəkar biliyə və fədakar xidmətə sahib olan dəyərli bir mütəxəssisdir. Onun rəhbərliyi ilə Beyləqanda baytarlıq sahəsi təkcə inkişaf etməklə qalmayıb, kənd təsərrüfatı istehsalçılarının etibar etdiyi, əhaliyə dayanıqlı xidmət göstərən nümunəvi bir idarəyə çevrilib. Bu gün rayonun heyvandarlıq sektorunda əldə olunan nəticələr, şübhəsiz ki, Nizami müəllimin sistemli işi, məsuliyyəti və yorulmaz zəhməti ilə sıx bağlıdır.
Baytarlıq sahəsi digər sahələrdən fərqli olaraq həm iqtisadi təhlükəsizlik, həm ərzaq təminatı, həm də xalqın sağlamlığı ilə birbaşa bağlıdır. Nizami Bayramov bu məsuliyyətin hər bir nüansını dərk edən rəhbərdir. Onun əsas məqsədi yalnız xəstəliklərin qarşısını almaq deyil, həm də fermerlərin rahat və təhlükəsiz istehsal həyata keçirməsini təmin etməkdir. Buna görə də idarə nəinki problem yarandıqda müdaxilə edir, həmçinin qabaqlayıcı tədbirlərə xüsusi diqqət ayırır.
Rayon üzrə profilaktik peyvənd kampaniyalarının planlı, vaxtında və yüksək səviyyədə təşkili, Nizami müəllimin rəhbərliyi ilə artıq illərdir sistemli şəkildə həyata keçirilir. Hər bir kənd, hər bir təsərrüfat, hər bir heyvan növü diqqətlə qeydiyyata alınır, xəstəlik riski olan ərazilər xüsusi izlənir. Bu addımlar həm heyvanların xəstəlikdən qorunmasına, həm də fermerlərin iqtisadi itkilərinin qarşısının alınmasına xidmət edir.
Nizami müəllim işində məsuliyyətlə yanaşan, daim yenilikləri araşdıran və tətbiq edən idarəçidir. Yeni laboratoriya imkanlarının genişləndirilməsi, müasir analiz metodlarının tətbiqi, diaqnostika proseslərinin təkmilləşdirilməsi onun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən vacib addımlardandır. Heyvan sağlamlığı ilə bağlı ən kiçik şübhə belə araşdırılır, nəticələrə uyğun şəkildə operativ tədbirlər görülür.
Fermerlərlə müntəzəm təmas da Nizami Bayramovun iş üslubunun ayrılmaz hissəsidir. Onun üçün kənd təsərrüfatı sahəsində çalışan hər bir insan önəmlidir. Fermerlərin maarifləndirilməsi, xəstəliklərdən qorunma yolları, düzgün saxlanma şəraiti və müasir baytarlıq qaydaları barədə keçirilən görüşlər, seminarlar, maarifləndirici tədbirlər idarənin əsas prioritetlərindəndir. Bu isə təkcə problemlərin həlli deyil, problemlərin yaranmamasına xidmət edən çox vacib yanaşmadır.
Elə hallar olur ki, baytar mütəxəssislər gecə-gündüz demədən kəndlərə, təsərrüfatlara gedərək müdaxilə etməli olurlar. Nizami müəllim bu prosesin hər zaman önündə dayanır, briqadaların operativ işləməsi üçün şərait yaradır, lazım olduqda özü bilavasitə prosesə qoşulur. Onun üçün vəzifə kabinetdə oturmaq deyil – vəzifə insanlara, təsərrüfat sahiblərinə, heyvandarlıqla məşğul olan yüzlərlə ailəyə xidmət etməkdir.
Bəslənən heyvanların sağlamlığı, baytarlıq nəzarəti, qida təhlükəsizliyi kimi məsələlərdə Beyləqanın nümunəvi göstəricilərə sahib olması, Nizami müəllimin peşəkarlığının ən bariz nəticələrindəndir. Müxtəlif zoonoz xəstəliklərin qarşısının alınması ilə bağlı görülən işlər həm kənd təsərrüfatında itkiləri azaldır, həm də insan sağlamlığını qoruyur.
Nizami Bayramov kollektivi ilə xüsusi hörmət və etibar münasibəti qurub. Çünki onun rəhbərlik üsulu sərt göstəriş yox, həmrəy əməkdaşlıq üzərində qurulub. O, işçilərə güvənir, dəstək olur, onların maddi-texniki təminatını, təhlükəsiz fəaliyyətini, peşəkar inkişafını hər zaman diqqətdə saxlayır. Bugün idarədə çalışan mütəxəssislərin əksəriyyəti öz işinə sədaqət göstərir və bu, rəhbərin davranış mədəniyyəti ilə sıx bağlıdır.
Rayon sakinləri yaxşı bilir ki, hər zaman müraciət edilə biləcək ünvanlardan biri də Nizami Bayramovdur. O, kəndlərdə, qəsəbələrdə, ən uzaq təsərrüfatlarda belə insanların qayğısını dinləyir və real nəticə əldə olunana qədər prosesin üzərində dayanır. Bu isə rəhbərdən daha çox, vicdanı yüksək bir insan obrazıdır.
Biznesin inkişafı, yerli istehsalın artması, heyvandarlığın güclənməsi və sağlam qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Nizami müəllimin rolu tək bir idarə çərçivəsində yox, ümumi rayon iqtisadiyyatı baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Onun fəaliyyəti həm dövlətçilik marağına, həm də vətəndaş rifahına xidmət edir.
Belə insanlar kənd təsərrüfatını yalnız sənəd üzərində idarə etmirlər, onlar torpağın nəfəsini, zəhmət adamlarının dəyərini, heyvanın və insanın sağlamlığını qorumağın məsuliyyətini bilən insanlardır. Nizami Bayramov da məhz bu dəyəri daşıyan, vicdanı ilə işləyən, əməli ilə sevilən bir rəhbərdir.
Bu gün Beyləqanda heyvandarlıq sahəsindəki inkişaf yalnız təsərrüfatların deyil, idarəçiliyin uğurunun göstəricisidir. Bu uğurun arxasında isə böyük əməyi, fədakarlığı və yüksək peşəkarlığı ilə seçilən Nizami müəllim dayanır. Onun işi nəticədə təkcə statistikaya yox, insanların həyatına, dolanışığına, sağlamlığına təsir edir.
Hər sahəyə belə məsuliyyətlə yanaşan rəhbərlər lazım olur. Nizami Bayramov kimi peşəkarlar isə dövlətin və cəmiyyətin əsl dayaqlarıdır.
“Zəfərin Beşinci İli: Qürurla Yaşanan Torpaqlar və Azərbaycan Dövlətinin Böyük Qayıdışı”
8 noyabr — Azərbaycan tarixinin ən şanlı, ən qürurlu səhifələrindən biridir. Bu gün, 28 illik həsrətin sona çatdığı, haqqın zəfər çaldığı gündür. 2020-ci ilin 8 noyabrında Azərbaycan Ordusu, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi ilə Şuşa şəhərini işğaldan azad etdi və bununla bütöv bir millətin taleyi dəyişdi. Zəfər Günü yalnız torpağın geri alınması deyil, həm də ədalətin bərpası, ruhumuzun dirçəlişidir.
Bu gün artıq işğaldan azad edilmiş torpaqlarda həyat yenidən başlayır. Qayıdış böyük bir sevinc, qürur və dövlətçilik uğurudur. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan bərpa-quruculuq işləri dünya miqyasında misilsiz inkişaf nümunəsidir. Füzulidən Şuşaya gedən Zəfər yolu, aeroporlar, yeni şəhərlər və kəndlər, müasir infrastruktur – hamısı bir məqsədə xidmət edir: torpaq sahiblərinə yenidən həyat vermək, Qarabağı cənnətə çevirmək.
Bu gün azad olunmuş ərazilərə köçürülən vətəndaşlarımız yeni tikilmiş evlərdə, müasir şəraitlə təmin olunmuş qəsəbələrdə yaşayırlar. Hər bir ailə üçün ev, iş, təsərrüfat, məktəb, xəstəxana və sosial obyektlər qurulur. Azərbaycan dövləti bu torpaqlarda həyatın daha güclü və daha təhlükəsiz qayıtması üçün hər addımı planlı şəkildə atır.
Bu Zəfərin arxasında xalqın birliyi, ordumuzun gücü, şəhidlərimizin qanı, qazilərimizin fədakarlığı dayanır. Bu gün hər bir azərbaycanlı bu torpaqların azad edilməsində payı olan hər kəsi minnətlə və hörmətlə yad edir.
Aqrar Xidmətlər Agentliyinin Beyləqan Rayon Baytarlıq İdarəsinin rəisi kimi, mən – Nizami Bayramov fəxrlə bildirirəm ki, dövlətimiz Qarabağı təkcə bərpa etmir, həm də iqtisadi baxımdan Azərbaycanın ən inkişaf etmiş bölgələrindən birinə çevirir. Azad olunmuş torpaqlarda kənd təsərrüfatı layihələri, müasir fermer təsərrüfatları, heyvandarlıq kompleksləri qurulur. Qarabağın münbit torpaqları yenidən məhsul verir, yenidən xalqımıza ruzi olur.
Bu bölgələrdə tətbiq edilən “ağıllı kənd”, “ağıllı ferma”, müasir suvarma sistemləri, laboratoriyalar və baytarlıq xidmətləri Azərbaycanın aqrar sektorunun yeni mərhələyə keçdiyini sübut edir. Biz – dövlət qurumları olaraq, Qarabağın kənd təsərrüfatı potensialının tam bərpasına xidmət edirik. Bu missiyada mən — Nizami Bayramov və rəhbərlik etdiyim kollektiv bütün bacarığımızla çalışırıq.
Zəfərin beşinci ilində geriyə baxanda Azərbaycan xalqı daha da güclü, müstəqil və möhkəm görünür. Bu gün bütün dünya Prezident İlham Əliyevi qalib lider, ədalətin bərpasına nail olan dövlət başçısı kimi tanıyır. Azərbaycan diplomatiyası, siyasi iradəsi və hərbi qüdrəti ilə beynəlxalq müstəvidə öz sözünü deyib. Ölkəmizin nüfuzu, gücü və mövqeyi daha da möhkəmlənib.
Zəfərin ən böyük nailiyyətlərindən biri də məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtmasıdır. İllərlə həsrət qalmış minlərlə ailə bu gün Xankəndidə, Şuşada, Füzulidə, Laçında, Kəlbəcərdə, Cəbrayılda yeni həyat qurur. Azərbaycan dövləti bu qayıdışı təkcə fiziki deyil, mənəvi qayıdışa çevirib. İnsanların öz doğma torpaqlarına ayaq basması, əllərilə ev tikməsi, torpağı əkib-becərməsi, suyun axdığını, quşların uçduğunu görməsi – buna “Zəfər” deyilir.
Bu gün Qarabağ dünya mediasının diqqət mərkəzindədir. Çünki Azərbaycan Qarabağı müharibədən sonra əvvəlkindən daha gözəl, daha müasir şəkildə yenidən qurur. Hər yeni layihə, hər yeni yol, hər açılan müəssisə şəhid ruhlarına ehtiram, gələcək nəsillərə parlaq mirasdır.
Nizami Bayramov olaraq bildirirəm ki, bizim borcumuz təkcə Zəfəri qeyd etmək deyil, həm də bu torpaqlarda qurulan həyata xidmət etməkdir. Aqrar sahədə dövlət siyasətinin əsas hədəfi azad edilmiş torpaqları iqtisadi baxımdan tam gücləndirmək, kənd təsərrüfatını müasir texnologiyalarla inkişaf etdirməkdir. Bu məqsədlə hər gün çalışırıq və çalışacağıq.
Zəfər Günü – qürur, birlik, dövlətçilik və millət sevgisinin bayramıdır. Bu gün hər bir azərbaycanlı daha dik dayanır, çünki arxasında Dövlət var, Güc var, Qələbə var. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin dediyi kimi: “Biz bu tarixi öz əlimizlə yazdıq.”
Beş ildir ki, Azərbaycan torpaqları azaddır. Beş ildir ki, Qarabağda həyat qayıdır. Beş ildir ki, bayrağımız dalğalanır və bu bayraq heç vaxt enməyəcək.
Bu münasibətlə bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm. Şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə can sağlığı arzulayıram. Qarabağ Azərbaycandır — bu həqiqət əbədi yaşayacaq.