• 20:43 – İlham Əliyevin sosial şəbəkə hesablarında Şuşaya səfərdən görüntülər paylaşılıb
• 15:33 – Azərbaycan Prezidenti: Biz Ağdamı yenidən qururuq və quracağıq
• 13:17 – Prezident və xanımı Sarıcalı kəndinin açılışında iştirak ediblər - YENİLƏNİB
Paşinyan Fidanı qabaqlamaq istədi – Türkiyə-Ermənistan sərhədi açıq qalacaqmı?
26-03-2025, 08:40 6 dəfə baxılıb
"ABŞ dövlət katibi Marko Rubio ötən güm Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla telefonla danışdıqdan bir neçə saat sonra Vaşinqtonda səfərdə olan Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidanla görüşüb. Paşinyan telefon zəngi ilə Fidanı qabaqlamaq istəyib".
Bu barədə politoloq Elxan Şahinoğlu deyib.
Politoloq bildirir ki, Paşinyan Rubio ilə telefon danışığında Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh sazişi ilə bağlı razılaşmanı müzakirə etsə də, baş nazirin dövlət katibi ilə İrəvanla Ankara arasında dialoq barədə söhbət etdiyi də istisna deyil:
"Türkiyə-Ermənistan sərhədi martin 31-ə qədər açıq qalacaq. Mümkündür ki, Paşinyan Rubiodan xahiş edib ki, dövlət katibi bu mövzuyla bağlı türkiyəli həmkarıyla geniş fikir mübadiləsi aparsın. Paşinyanın istəyi odur ki, Vaşinqton Ankaraya təsir edərək Türkiyə-Ermənistan sərhədinin daima əsasda açıq qalmasına nail olsun. Ankara Bakı ilə koordinasiyanı davam etdirir, bu səbəbdən sərhədin martin 31-dən sonra da açıq qalması üçün Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh sazişinin imzalanması vacibdir".