• 10:49 – İlham Əliyevin Almaniya Prezidenti ilə geniş tərkibdə görüşü başlayıb
İrəvan Azərbaycan dilində danışan gəncə nə edə bilər? - AÇIQLAMA
Dünən, 15:30 9 dəfə baxılıb
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycanda yaşayan və müəllim kimi çalışan Ogün Özdemir bir müddət əvvəl Ermənistanın paytaxtı İrəvana gedib və çıxışı ilə sosial şəbəkələrə müzakirələrə səbəb olub.
Türkiyəli müəllimin hər addımını lentə alıb və İrəvanı "tarixi torpaqlarımız" adlandırması erməniləri qıcıqlandırıb.
Hətta Ermənistan mətbuatı O.Özdemirə qarşı cinayət işi açıldığını yazıb.
Mövzu ilə bağlı Ölkə.Az-danışan hüquqşünas Şamil Paşayev O.Özdemirin Ermənistana ekstradisiya məsələsinə aydınlıq gətirib:
“Azərbaycanla Ermənistan arasında ekstradisiya haqqında qanununun tələblərini yerinə yetirməklə bağlı müqavilə yoxdur. Azərbaycan və MDB ölkələrində məhkumların və təqsirləndirilən şəxslərin bir-birinə verilməsi müddəası Kişineu və Minsk konvensiyaları ilə tənzimlənir. Bu müqavilələrin hər ikisinin qeyd hissəsində Azərbaycan və Ermənistan bir-biri ilə əməkdaşıq etmədiyini, ekstradisiya məsələlərində yardım etmədiklərini bəyan ediblər. Ona görə də Azərbaycan tərəfindən sözügedən şəxsin Ermənistana verilməsi və orada məsuliyyətə cəlb edilməsi mümkünsüzdür.
Türkiyə tərəfinə gəldikdə isə adı çəkilən şəxs bu ölkənin vətəndaşı olduğuna görə Türkiyənin onu xarici ölkəyə verməsi mümkün deyil. Ona görə də şəxsə qarşı Ermənistanda cinayət işi açılması, onun Azərbaycandan və yaxud da Türkiyədən tələb edilməsi mümkün görünmür”, - deyə o əlavə edib.