Naxçıvanın Enerji Təminatında Yeni Məsuliyyət, Yeni Etibar
27-01-2026, 09:50 38 dəfə baxılıb
Nəriman Mahmudovun “Azərişıq” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Naxçıvan Regional Enerji Təchizatı və Satış İdarəsinə rəhbər təyin olunması bu mühüm qurumun fəaliyyətində yeni bir mərhələnin başlanğıcı kimi dəyərləndirilir. Bu təyinat təkcə bir vəzifə dəyişikliyi deyil, həm də uzun illərin təcrübəsi, formalaşmış idarəçilik bacarığı və dövlətə sədaqətin təcəssümüdür. Naxçıvan kimi strateji və özünəməxsus bir bölgədə enerji təhlükəsizliyinin etibarlı əllərə tapşırılması dövlətin kadrlara verdiyi önəmin bariz nümunəsidir.
Yeni rəhbərin ilk gündən nümayiş etdirdiyi məsuliyyət hissi, kollektivlə səmimi ünsiyyəti və işə sistemli yanaşması diqqət çəkir. Qısa müddət ərzində o, regional idarənin fəaliyyət istiqamətlərini dərindən analiz edərək mövcud vəziyyəti real şəkildə dəyərləndirib. Enerji təminatının fasiləsizliyi, xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi və vətəndaş məmnunluğunun artırılması onun gündəlik fəaliyyətinin əsas prioritetlərinə çevrilib.
Nəriman Mahmudov bu vəzifəyə qədər “Azərişıq” sistemində məsul postlarda çalışaraq zəngin təcrübə qazanıb. Şimal-Qərb bölgəsində rəhbər kimi fəaliyyəti dövründə əldə etdiyi nəticələr onun peşəkarlığını təsdiqləyən ən güclü göstəricidir. Həmin bölgədə enerji təsərrüfatının yenilənməsi, iş proseslərinin şəffaflaşdırılması və əmək intizamının gücləndirilməsi onun rəhbərlik üslubunun əsas cizgiləri olub.
Onun idarəçilik fəlsəfəsində insan amili hər zaman ön planda dayanır. Naxçıvanda da bu yanaşma açıq şəkildə hiss olunur. Əməkdaşların bilik və bacarıqlarının inkişafı, gənc mütəxəssislərin dəstəklənməsi və kollektivdə sağlam iş mühitinin yaradılması rəhbərin əsas məqsədlərindəndir. Bu yanaşma təkcə daxili intizamı möhkəmləndirmir, eyni zamanda xidmətin keyfiyyətinə də birbaşa təsir göstərir.
Enerji sahəsi strateji əhəmiyyət daşıdığı üçün burada görülən hər bir iş dövlət təhlükəsizliyinin bir parçasıdır. Nəriman Mahmudov bu məsuliyyəti dərindən dərk edən rəhbərlərdəndir. O, Naxçıvanın enerji təminatının dayanıqlılığını yalnız texniki məsələ kimi deyil, sosial rifah və iqtisadi sabitliklə birbaşa bağlı bir missiya kimi qəbul edir. Bu baxış onun qərarlarında və gündəlik fəaliyyətində aydın şəkildə özünü göstərir.
Onun fəaliyyətində sosial həssaslıq xüsusi yer tutur. Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı yalnız rəsmi çərçivə ilə məhdudlaşmır, səmimi və davamlı xarakter daşıyır. Bu ailələrin problemlərinin dinlənilməsi, imkan daxilində dəstəyin göstərilməsi və onların cəmiyyət içində layiq olduqları hörmətin qorunması onun vətəndaş mövqeyinin təzahürüdür.
Vətənpərvərlik Nəriman Mahmudovun şəxsiyyətində formal anlayış deyil, dərin mənəvi dəyərdir. O, dövlətə xidmət etməyi şəxsi karyera uğuru kimi deyil, müqəddəs borc kimi qəbul edir. Bu yanaşma onun hər addımında hiss olunur və ətrafındakı insanlara da nümunə olur. Dövlət maraqlarının hər şeydən üstün tutulması onun rəhbər kimi əsas prinsiplərindən biridir.
Dövlətçilik ənənələrinə sadiqlik onun fəaliyyətinin təməl daşlarındandır. Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi inkişaf strategiyasına və idarəçilik xəttinə sədaqətlə xidmət etmək Nəriman Mahmudov üçün dəyişməz mövqedir. O, enerji sektorunda aparılan islahatların mahiyyətini düzgün anlayaraq bu siyasətin bölgələrdə uğurla icra olunmasına öz töhfəsini verir.
Naxçıvan kimi xüsusi coğrafi şəraitə malik bir bölgədə enerji təsərrüfatının idarə olunması həm də çevik qərarlar və operativ yanaşma tələb edir. Yeni rəis bu reallığı nəzərə alaraq texniki xidmətlərin gücləndirilməsi, qabaqlayıcı tədbirlərin artırılması və risklərin minimuma endirilməsi istiqamətində ardıcıl addımlar atır. Məqsəd aydındır: vətəndaşlar hər zaman etibarlı enerji təminatı ilə əhatə olunsun.
Onun rəhbərliyi altında vətəndaş müraciətlərinə münasibətdə də yeni bir dinamika hiss olunur. Şəffaflıq, operativ cavab və məsuliyyətli yanaşma idarənin fəaliyyətində əsas meyarlara çevrilir. Bu isə ictimai etimadın möhkəmlənməsinə və qurumla vətəndaş arasında sağlam münasibətlərin formalaşmasına xidmət edir.
Nəriman Mahmudov üçün rəhbərlik təkcə göstəriş vermək deyil, həm də məsuliyyəti paylaşmaqdır. O, sahə əməkdaşları ilə birgə çalışaraq problemləri yerində görməyə və həll etməyə üstünlük verir. Bu üslub kollektivdə qarşılıqlı hörmət və etimad mühitini gücləndirir, işin nəticəsinə müsbət təsir göstərir.
Enerji sahəsində yeniliklərə açıq olmaq da onun diqqət mərkəzindədir. Müasir yanaşmaların tətbiqi, texnoloji imkanlardan səmərəli istifadə və idarəetmədə çeviklik Naxçıvan RETSİ-nin gələcək inkişaf xəttini müəyyənləşdirən əsas amillər kimi önə çəkilir. Bu baxış bölgənin uzunmüddətli enerji dayanıqlılığına xidmət edir.
Cəmiyyətlə əlaqələrdə səmimilik və açıq dialoq onun fərqləndirici cəhətlərindəndir. O, rəhbər-vətəndaş münasibətlərində məsafəni deyil, qarşılıqlı anlayışı önə çəkir. Bu isə insanların problemlərinin daha tez və daha düzgün həllinə şərait yaradır.
Şəxsi keyfiyyətləri ilə də seçilən Nəriman Mahmudov təmkinli, prinsipial və ədalətli mövqeyi ilə tanınır. Qərarlarında obyektivlik, münasibətlərində isə etik dəyərlərə sadiqlik onun rəhbərlik portretini tamamlayan əsas xüsusiyyətlərdir. Bu keyfiyyətlər ona həm kollektivin, həm də ictimaiyyətin hörmətini qazandırır.
Naxçıvan Regional Enerji Təchizatı və Satış İdarəsində başlayan bu yeni mərhələ ümidverici perspektivlər vəd edir. Qarşıda duran vəzifələrin uğurla icra olunacağına, enerji sahəsində müsbət dəyişikliklərin davam edəcəyinə inam böyükdür. Bu inamın əsasında isə peşəkar rəhbərlik və dövlətə sədaqət dayanır.
Sonda Nəriman Mahmudova 2026-cı ildə məsuliyyətli fəaliyyətində uğurlar, möhkəm iradə və davamlı nailiyyətlər arzulayırıq. Qoy onun gördüyü işlər Naxçıvanın inkişafına, ölkəmizin enerji təhlükəsizliyinə və dövlətçiliyimizin möhkəmlənməsinə layiqli töhfələr versin.